Ngā āpiha takawaenga ā-iwi

Translate into English

He rōpū takawaenga ā-iwi tō te rōpū Pirihimana, hei whakatere i te waka i te ao Māori, hei whakapiki i te whanaungatanga i waenga i te rōpū Pirihimana me te iwi Māori.  He rōpū pirihimana, kaimahi pirihimana tēnei rōpū, ka noho i ia takiwā, i ia takiwā o te motu nei.

Ka whai wāhi ngā takawaenga ā-iwi ki:

  • ngā tohutohu mō ngā āhuatanga Māori, pēnei i te noho mārama ki ngā tikanga me te kawa, ina pā mai he aituā ki tētahi whānau
  • te āwhina i ngā pirihimana o te rohe kia mahi tahi me ngā iwi, tae atu ki ngā whānau ki te kaupare i te hara, i ngā tukinga waka me te takakino tangata
  • te whakarite kaihautū mō ngā rā nunui pēnei i te rā o Waitangi me ngā hui Māori nunui
  • te kawe i ngā āhuatanga Māori motuhake i ngā tūponotanga nunui pēnei i ngā rū i Waitaha
  • te āwhina i ngā tūhuratanga tāngata hara nunui he Māori ētahi o te hunga o roto.

Te uru mai hei āpiha takawaenga ā-iwi

He mea whai painga, he tūranga whai mana hoki te āpiha takawaenga ā-iwi, e āwhinatia ai te iwi Māori, tō hapori, otirā te rangatahi. Mā roto i tēnei momo mahi ka whakamahia ō pūkenga i te taha Māori, hei hāpai i te iwi.

E rua ngā huarahi e eke ai koe hei āpiha takawaenga ā-iwi.

  • Ka taea mā te whakauru hei āpiha pirihimana. Te painga o tēnei kua mārama koe ki ngā āhuatanga o te mahi pirihimana, i tō tūranga. Peka atu ki te pae tukutuku Pirihimana New Cops
  • Ka taea mā te whakauru ki ngā Pirihimana hei kaimahi nō waho. Ka ako tonu koe i ngā mea e tika ana kia mōhio koe mō te pirihimana mai i ngā mahi whakangungu, me te mahi tonu. Tirohia Ngā Whārangi Mahi Pirihimana

He mea tino pai kia mārama koe ki Te Reo me Ngā Tikanga Māori. Tētahi, kia kaha hoki tō hiahia ki te kaupare i te hara, i ngā tukinga waka me te takakino tangata i waenga i te iwi Māori. He mea nui kia pakeke tō hinengaro, kia taea hoki ō mahi o mua te āta tirotiro e ngā pirihimana.

Ngā ture whakapā o ngā āpiha takawaenga ā-iwi

Northland District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Riki Whiu (relieving)
roderick.whiu@police.govt.nz

Far North

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Constable Roger Dephoff ‎ (relieving)
roger.dephoff@police.govt.nz

Mid North

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Paul Tipene
paul.tipene@police.govt.nz

Whangarei

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Mario Kake
mario.kake@police.govt.nz

Kaipara

Kaitakawaenga - Iwi Liaison Officer
‎Senior Constable Phil Kahotea
phillip.kahotea@police.govt.nz

 

Waitematā District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Stefan McIntyre
Stefan.mcintyre@police.govt.nz

Pouwhakarite – Māori Responsiveness Advisor (District)
Senior Sergeant Todd Bartlett
Todd.Bartlett@police.govt.nz

Waitematā North

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Detective Debra Brewer
Debra.brewer@police.govt.nz

Waitematā West

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Senior Constable William Wharerau
William.wharerau@police.govt.nz

 

Auckland City District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Senior Sergeant Ivan Sarich
Ivan.Sarich@police.govt.nz

Pouwhakataki - Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Tama Morehu
tama.morehu@police.govt.nz

 

Counties Manukau District

Pouwhakarite – Māori Responsiveness Advisor (District/Acting)
Constable Regan Tamihere
Regan.Tamihere@Police.govt.nz

Pouwhakataki - Iwi Liaison Coordinator
Sergeant John Hughes
john.hughes@police.govt.nz

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Constable Merihera Tipene, Kaitakawaenga
merihera.tipene@police.govt.nz  

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Constable Joseph Hammon
Joseph.Hammon@police.govt.nz

 

Waikato District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Frank Grant
Frank.Grant@police.govt.nz

Hauraki (Thames Coromandel in Waikato East Area)
Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Arama Chase
Arama.Chase@police.govt.nz

Maniapoto and Raukawa (Te Awamutu to Piopio in Waikato West Area)
Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Steven Rickards
Steven.Rickards@police.govt.nz

Waikato Tainui (Raglan to Te Kauwhata in Waikato West Area)
Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Destry Murphy – Waikato Tainui
Destry.Murphy@police.govt.nz

Hamilton City and District Recruiting
Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Kimiora Corness
Kimiora.Corness@police.govt.nz

Matamata Piako in Waikato East Area
Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Ben Muriwai- Ngati Haua
Ben.Muriwai@police.govt.nz

 

Bay of Plenty District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Phillip Taikato
Phillip.Taikato@police.govt.nz

Rotorua

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Sergeant Lehi Hohaia
Lehi.Hohaia@police.govt.nz  

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Joshua Kalan
Joshua.Kalan@police.govt.nz

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Constable Gregory A Clark
Gregory.clark2@police.govt.nz

Tauranga

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Greg Clark
Gregory.Clark2@police.govt.nz

Pouwhakataki - Gang & Drug Harm Reduction Coordinator (District)
Sergeant Damian White
damian.white@police.govt.nz

 

Eastern District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Damin Ormsby
Damin.ormsby@police.govt.nz

Hawke’s Bay

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Philip Rowden
Philip.rowden@police.govt.nz

Tairāwhiti

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Robert Rutene
Robert.rutene@police.govt.nz

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Senior Constable Jamie Hutana
Jamie.hutana@police.govt.nz

Kaitakawaenga – Iwi Liaison Officer
Constable Yvonne Tremain
Yvonne.tremain@police.govt.nz

 

Central District

Pouwhirinaki – Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Clifford Brown
clifford.brown@police.govt.nz

Taranaki

Pouwhakarite – Māori Responsiveness Advisor
Senior Sergeant Darin Haenga
Darin.haenga@police.govt.nz

Pouwhakataki: Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Kayanna Holley
kayanna.holley@police.govt.nz

Whanganui

Pouwhakataki: Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Katrina Moore
katrina.moore@police.govt.nz

Pouwhakataki: Iwi Liasion Coordinator
Constable Anna Reti
Anna.reti@police.govt.nz

Manawatu

Pouwhakataki: Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Nick Lawton
nicholas.lawton@police.govt.nz

Pouwhakataki: Iwi Liaison Coordinator
Senior Constable Terry Moore
terry.moore@police.govt.nz

 

Wellington District

Pouwhirinaki, Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Dion Bennett
Dion.Bennett@police.govt.nz  

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Te Roera Puna
teroera.puna@police.govt.nz

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Joseph Harwood
joseph.harwood@police.govt.nz

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Constable Michelle Brough
michelle.brough@police.govt.nz

Pouwhakataki, Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Aroha Morehu
aroha.morehu@police.govt.nz

 

Tasman District

Pouwhirinaki, Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Dexter Traill
dexter.traill@police.govt.nz

Pouwhakarite, Māori Responsiveness Advisor (District)
Sergeant Andrea Williams
andrea.williams@police.govt.nz

Pouwhakataki: Iwi Liaison Coordinator
Sergeant Steve Mariu
stephen.mariu@police.govt.nz

  

Canterbury District

Pouwhirinaki –Manager: Māori, Pacific & Ethnic (District)
Inspector Hirone Waretini 
hirone.waretini@police.govt.nz

Pouwhakarite – Māori Responsiveness Advisor (District)
Senior Sergeant Paul Reeves
paul.reeves@police.govt.nz

Kaitakawaenga – Iwi Liasion Officer
Constable Peter Rameka
Peter.rameka@police.govt.nz

 

Southern District

Pouwhirinaki, Māori Responsiveness Manager (District)
Inspector Damion Rangitutia
damion.rangitutia@police.govt.nz

Otago Coastal

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Senior Constable Senior Constable Toni Wall
Toni.Wall@police.govt.nz

Southland / Otago Lakes

Kaitakawaenga, Iwi Liaison Officer
Constable Simon Kairau
simon.kairau@police.govt.nz